Спадщина. Спадщина за заповітом. Документи для оформлення спадщини

Що таке спадщина

В житті кожної людини настає той час, коли рано чи пізно доводиться отримувати спадщину. Відразу виникає багато питань: що таке спадщина, як оформити спадщину, які потрібно документи для оформлення спадщини та багато іншого. Отож, спадщина – це майно, що переходить від померлого громадянина до його спадкоємців. Спадкоємцями можуть бути як фізичні так і юридичні особи, а також держава. За українським законодавством право на спадщину мають навіть ті особи, які були зачаті до смерті спадкодавця та народилися після прийняття спадщини. Зазвичай у спадок передають право приватної власності на особисте майно: житло, земельний наділ, автотранспорт, підприємство чи домашні речі. У склад спадку переходять права і обов’язки спадкодавця такі як:

  • право на отримання грошових виплат (пенсії, стипендії, аліментів, заробітної плати тощо) які не були виплачені спадкодавцю за життя;
  • право на отримання страховки;
  • право на відшкодування збитків, моральної шкоди чи виплата неустойки, яких не отримав спадкодавець;
  • обов’язок відшкодування моральної шкоди чи збитків, які заподіяв спадкодавець;
  • обов’язок виплати боргів.

Спадкоємець не має права отримати якусь частину складу спадку, а від якоїсь відмовитись . Не можна успадкувати права, а відмовитись від обов’язків.

Спадщина за заповітом

Буває два види отримання спадщини: спадщина за законом та спадщина за заповітом. Заповіт – це розпорядження дієздатної особи про право власності у випадку її смерті. Спадкоємцем може бути призначена будь-яка особа, навіть якщо вона не перебуває у родинних стосунках із заповідачем. Разом з тим, заповідач може виключити будь-кого із переліку спадкоємців по закону, крім тих, хто має право на частину спадщини (неповнолітні або непрацездатні члени сім’ї та батьки) . Заповіт може бути складений як на весь спадок так і на його частину. Українським законодавством встановлено, що заповіт має бути складений обов’язково у письмовій форм. У ньому повинні бути зазначені час та місце складання. Цей документ підписується особисто заповідачем та засвідчується нотаріусом чи іншими службовими особами. В будь-який час заповідач може змінювати заповіт, вносити корективи чи анулювати його. Заповіт складений з порушеннями чи складений особою, яка не мала на це права вважається недійсним. Варто зазначити, що заповіт можна оскаржити і визнати недійсним навіть до суду, якщо буде доведено, що він складений під примусом.

Отримання спадщини

Спадкоємці за законом і за заповітом мають право як прийняти спадщину так і відмовитися від неї. Прийняття спадщини здійснюється особисто спадкоємцем чи його законним представником. У випадку відсутності спадкоємців, рішенням суду спадщина визнається відумерлою і переходить у власність територіальної громади.

Відмова від спадщини може здійснюватись на користь іншої особи або безвідносно до когось. В цьому випадку важливо визначити чи рішення про відмову від спадщини спадкоємець прийняв самостійно і без примусу чи під тиском, інакше така відмова буде визнана судом недійсною. 

Документи для оформлення спадщини

У випадку, коли спадкоємець прийняв спадщину законним способом і у визначений термін він може отримати свідоцтво про право на спадщину. В разі успадкування нерухомості спадкоємець повинен оформити у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно. Цей документ видається через шість місяців після відкриття спадщини. Також нерухоме майно спадкоємець зобов’язаний зареєструвати в державних органах реєстрації майна.

Допомога адвоката

В наш час справи, що стосуються спадку вважаються чи не найскладнішими та не найоб’ємнішими. Суперечки за спадок стають причиною конфліктів між членами сім’ї і руйнують родинні відносини. Щоб позбавити себе і своїх рідних подібних проблем та непорозумінь, варто відразу звернутися до адвоката, що спеціалізується у спадкових справах. Професійний юрист допоможе вам вирішити існуючі проблеми відносно отримання спадщини в короткий термін, водночас зберігаючи повну конфіденційність.

Контакти

Телефони:

(032) 259-43-05 

Адреса:

79005, м. Львів.

Години роботи:

Пн-Пт: з 09:00 до 18:00

Сб-Нд за домовленістю

Зворотній зв'язок